Erissan
Personifikacja Saturna
Dołączył: 25 Sie 2010
Posty: 185
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
|
Wysłany: Śro 15:36, 01 Wrz 2010 Temat postu: [Ptaki] Czego duszy brak? |
|
|
Czego duszy brak?
Informacje o ziemi - miejscu "opuszczonym" przez ptaki.
Cytat: |
Ziemia symbolizuje zasadę bierną. Wielką Macierz, genitalia żeńskie, dawcę życia, płodność, orkę, siew. żniwa, skarbnicę życia i bogactw, (...) uczuciowość; zmysł praktyczny, materializm; świadka, gwaranta. |
Ptaki są aktywne, lecz nie w typowo "ognisty sposób" polegający na bezpośrednim działaniu (takim jak przykładowo sport). Ich aktywność przejawia się w sposobie myślenia, oceniania, percepcji. Są krytyczne i oceniające. Będą dążyły zarówno do zdobycia wiedzy jak i ulepszenia świata wokół.
Brakuje im typowej ziemskiej cierpliwości i poszanowania rzeczywistości, takiej jaką jest. Nie zgadzają się na dany stan rzeczy, jeżeli nie spełnia ich warunków. Nie potrafią się cieszyć każdą rzeczą, są wybredne. Chore, narzucają innym jak powinni postępować.
Nie tolerują niesprawiedliwości, czy braku zasad. Chcą porządkować wszystko wokół.
Są mało uczuciowe, chłodne. Skupione na ideach, większym dobru. Zapominają i czasem świadomie i celowo odrzucają wartości materialne. Mogą nawet wmawiać sobie, że ich nie potrzebują - pomimo, iż tak naprawdę pragną dokonać zakupu czegoś nowego, pięknego. Cenią sobie, to co wykonają same - gdyż jest to trwalsze niż gotowy, kupiony przedmiot. Nie z powodu jakości, lecz z satysfacji, jaką dało wykonanie swojej pracy.
Trudno jest im czerpać przyjemność z posiadania wszelakich dóbr materialnych.
Cytat: | Ziemia — praktyczna zaborczość, materializm, przeciwieństwo uduchowienia, boskości, nieba. Spadać, zstępować na ziemię, stąpać po ziemi — porzucić bezpłodne marzenia, zyskiwać praktyczne poczucie rzeczywistości. Ściągać kogoś z obłoków na ziemię — odrywać od płonnych rojeń, sprowadzać do realnego świata. |
Ptaki nie potrafią przestać zdobywać. Są tak skoncentrowane na ruchu intelektualnym, że trudno jest im się skupić na wyrażaniu siebie w pracy. Zbierają informacje, ale nie często dzielą się nią z innymi poprzez pisanie książek etc. Są w pośpiechu, nie mają czasu. Zamiast tego wolą rozwijać swoją wiedzę na coraz to kolejne tematy. Wybierają kierowanie się własnymi zasadami, nad wygodą. Rzadko są oportunistami i na pewno nie w dosłownym tego słowa znaczeniu. Robią wszystko po swojemu, nawet jeżeli miałoby to im zaszkodzić.
Nie koncentrują się na tym, co jest prawdziwe, ale na tym, co za takie uważają. Bywają pod tym względem bardzo subiektywne. Z tego powodu ciężko radzą sobie w realnym świecie, będąc nie raz zranione ostrą krytyką ich poglądów. Dzielą sobie rzeczy na kategorię: intelektualną i materialną. W kategorii intelektualnej są ich wierzenia, zainteresowania. Obcując z nimi nie są praktyczne, Objawia się to uczeniem się dla samej przyjemności, a nie dla zysku. Działaniem wg. ściśle określonych reguł, pomimo iż te wydają się być bezsensowne dla obserwatora. One będą robiły wszystko po swojemu, w niezmienny, stały sposób. Są uparte i lojalne swoim zasadom. Podejmując decyzje, kierują się najczęściej tym, czy przyniesie im to rozwój duchowy. Mogą nawet dobrowolnie godzić się na wyrzeczenia, ciężkie warunki i cierpienie, jeżeli widzą w tym swój cel.
Do kategorii materialnej należą wszelkie działania ekstrawertyczne - czyli praca na rzecz otoczenia. Tutaj ważne jest dla nich czynienie tak, by zyskać jak największy podziw i szacunek otoczenia.
Cytat: | Ziemska mądrość, w przeciwieństwie do niebieskiej — zazdrość, pycha, kłótliwość, kłamstwo: „nie jest to mądrość z góry zstępująca, ale ziemska, cielesna, diabelska” (List św. Jakuba 3, 14—15). |
Większość ptaków* jest świadoma, iż powinna unikać tych cech i tak też robi. Uciekają od tego co uznają za złe i diabelskie. Nie muszą być to rzeczy powszechnie za takowe uznawane. Ptaki często mają swoją hierarchię wartości i ściśle się jej trzymają (przykładem są tutaj kruki, które za najważniejszą uznają okrutną sprawiedliwość).
Mają skłonności do bezmyślnego oddawania się wierze i działania dla "większego dobra", co kończy się często tragicznie. Wszelkie instytucje działające w ten sposób są typowo ptasie.
Cytat: | Ziemia, dawczyni życia, pierwotny żywioł, który umożliwia życie, ale i je zabiera, jest zarówno dzika, nieoswojona i niszczycielska, jak też uprawiana, oswojona i dobroczynna. |
Z powodu zmienności ziemi, stworzenia "ziemskie" dużo łatwiej dopasowują się do otoczenia. Ptaki będą zawsze szukały niedoskonałości; cierpiały, że świat nie spełnia ich oczekiwań. Są pod tym względem bardzo kapryśne, marudne i pesymistyczne. Mało kto potrafi zrozumieć dlaczego osoba ptak nie może się po prostu pogodzić, że inni mają wady, nie są perfekcyjni, nie zgadzają się z ptasimi poglądami. Ptaki po prostu nie zostały przystosowane do życia w takich różnorodnych warunkach, jakie są na ziemi.
Cytat: | Uosabia kwintesencję kobiecości, w przeciwieństwie do nieba uosabiającego kwintesencję męskości. |
Z powodu otaczania się głównie męskim żywiołem, ptaki mają skłonność do bycia opętywanym przez animusa, wierzenia w typowo męskie wartości, zajmowanie się zawodami uznawanymi "nie dla kobiet". W najgorszym przypadku mogą czuć wstręt do wszystkiego, co bierne i kobiece, będąc bardzo agresywnymi wobec przedstawicielek płci pięknej.
Cytat: | Dwoistość pozytywnych i negatywnych cech ziemi wynika z dwóch czynników: z jednej strony ziemia jest żyzna i szczodra, i daje nam obfitość wszelkich roślin i owoców; nic się nie marnuje, aż do momentu przetworzenia, powrotu do ziemi i ponownego wzrostu jako nowa roślina lub owoc. Ale z drugiej strony fakt, że wszystko w końcu wraca do ziemi, implikuje władczą rolę ziemi w stosunku do istotnych i nieuchronnych procesów, bez których życie nie byłoby możliwe. |
Ponieważ w powietrzu ptakom brakuje "pożywienia" (wiedzy, możliwości rozwoju, rzeczy potrzebnych do wygodnego życia, informacji, etc.) odczuwają tęsknotę do realiów ziemskich, jednak czują brak łączności z "tym światem". Oznaczać to może brak umiejętności angażowania się emocjonalnie w prawdziwe życie, nieprzywiązywanie się do innych, uczucie zagubienia, bycia wystawionym na okrutne działanie losu bez niczyjej pomocy, a nawet uczucie osamotnienia i braku zrozumienia ze strony innych.
Również, często mają wrażenie, że wszystko im ucieka. Czas, miłe chwile, przyjemności. Przemija i już nie wraca. Nie odradza się. Ptakom brakuje tej świadomości "odradzania się" wszystkiego, co żywe. Myślą, że wszystko da się zobaczyć jeden raz, przeżyć jeden raz i jeżeli nie wykorzysta się tego dobrze - będzie to chwila zmarnowana.
Wbrew pozorom jest to bardzo ważny element. Ptaki nie czują, żeby cokolwiek posiadało władzę nad ich życiem. Skutkuje to kontrowersyjnością, poczuciem niezależności i wolności - które w nadmiarze wywołuje uczucie nerwicy i niepewności. Ptaki czują, jakoby ich życie było zbyt lekkie, niemotywujące, narzucające im tą odpowiedzialność, którą z reguły musi ponosić ziemia. Wiedzą, iż tylko one mogą kontrolować swój "bytunek" i z tego powodu często stają się przesadnie zorganizowane, sztywne, poważne. Wierzą, że wszystko, co robią jest ważne, musi jakiś cel. Każdy czyn dla nich jest obowiązkiem. To ich obowiązkiem jest pracować, tak samo jak ich obowiązkiem jest się nawet bawić i odpoczywać. Mają obsesję na punkcie sprawdzania, oceniania, porządkowanie, wszelakiej kontroli, a w głębi duszy pragnął żeby ktoś inny przeją tą kontrolę, by ktoś wyręczył ich w decydowaniu. Ich największym, podświadomym marzeniem jest oddać się większej, potężniejszej od nich sile, która wiedziałaby, co jest słuszne, a co nie. Boją się pomyłki, bycia nieidealnymi, gdyż wtedy oznaczałoby to pokierowanie swoim życiem w nie tą stronę, co trzeba. Są jak rodzice, którzy bez przerwy się martwią czy dobrze wychowują swoje dzieci, bądź jak młody uczeń, potrzebujący potwierdzenia, że robi postępy w nauce. Myślą, że jeżeli coś im się nie uda, wszystko i wszyscy poniosą tego konsekwencje. Za bardzo do serca biorą sobie krytykę - będącą wg. nich oznaką, iż nie radzą sobie z życiem, zawiedli innych.
W najgorszych przypadkach uważają, iż ludzie kochają ich wyłącznie za osiągnięcia i odrzucą je, kiedy te się w czymś pomylą. Trudno jest im się zrelaksować, wyluzować, zabawić i zapomnieć o konsekwencjach. Dziwią się także innym, jak oni mogą być tacy niepoważni. Mają pretensje o to, że ludziom wokół jest łatwiej, podczas gdy one się napracują i dostają o wiele mniej niż reszta.
Bardzo przeszkadza im, gdy ich najbliżsi są lekkomyślni. Boją się, że pójdą "za tłumem" i zapomną o kontroli. Wiedzą, iż łatwiej jest być nieodpowiedzialnymi w grupie, dlatego unikają relacji, mogących temu sprzyjać. Obawiają się swojej słabej woli (nie będącej taką słabą, jak ptaki sobie to wyobrażają) oraz tego, że chętnie oddają kontrolę innym. Dlatego często buntują się przeciwko władzy osób, uznanych za nich za nieodpowiednie - chcą się uchronić przed podążaniem za jakimś w imię tego, co nie jest wg. nich słuszne. Za to mają tendencje do idealizowania osób o tych samych poglądach i celach. Stają się nachalne i pragną towarzyszyć im cały czas. Wtedy ukazuje się ich wewnętrzna naiwność. Co prawda nie okażą tego na zewnątrz, ale mogą brać takiego przywódcę za "Boga".
Tutaj nasuwa się kolejny problem. Kiedy zakochają się w kimś, starają się ukryć to za wszelką cenę. Mają wrażenie, że ktoś uzna ich wybranka za nieidealnego. W takim momencie osoba ptak będzie czuła się głupia i odpowiedzialna za wady swojego/swojej ukochanego/ukochanej. Myśli, iż będzie oceniana wg. tego, czy wybrała sobie dobry wzór (u niej miłość równa się z podziwem i akceptowaniem drugiej osoby, a przecież ona nie może sobie pozwolić na akceptowanie czegoś co nie jest perfekcyjne. To tak jakby akceptowała siebie i swoje wady). Może szybko znienawidzić swoją miłość, czuć do niej odrazę, wstręt.
Dodatkowo, ptaki nie lubią być nowicjuszami. Często nie zabierają się za coś nowego, z obawy, że będą musiały zbyt długo się uczyć, by robić coś na wystarczającym dobrym wg. ich poziomie. (Oni wszyscy już coś umieją, a ja nic!)
Odpowiedzialni jesteśmy nie tylko za siebie, ale również za ludzi, z którymi tworzymy więzi. Ptak, będąc z kimś blisko, będzie czuł się zobowiązany by dbać o stan emocjonalny owej osoby. Może to skutkować zatajaniem pewnych rzeczy, znoszeniem cierpienia w milczeniu. Pierzasty bardzo często przemilczy swój zły stan zdrowia, kiepskie samopoczucie, gorsze wyniki w pracy czy nauce, nie dlatego, żeby nie mieć kłopotów, ale po ro by nie martwić drugiej osoby.
Cytat: | Negatywne i w większości niszczycielskie aspekty ziemi były bardziej widoczne dla naszych przodków, których życie o wiele bardziej zależało od sił natury niż nasze współczesne. Dla nich było oczywiste, że królestwo śmierci mieści się pod powierzchnią ziemi, w głębi podziemnego świata, gdzie rodzą się niszczące siły, którego cienie często kojarzą się z procesami rozkładu i gnicia. |
Zarówno zaletą jak i wadą życia w powietrzu jest brak uczucia nieuchronnej śmierci. Taka osoba będzie żyła jutrem, zapominając, iż jutro może nigdy nie nadejść. Czuje mniejszą presję z tym związaną, dlatego łatwiej jest jej odkładać plany na później, ociągać się.
Jest tego jeszcze jeden skutek. Ptak najbardziej sobie coś odpuści (mam tyle czasu), a następnie znienawidzi się za brak samodyscypliny (Dlaczego ja nigdy nic nie robię?).
Im niżej lata dany gatunek tym bardziej widoczne są w nim ziemskie cechy, a mniej powietrzne.
Ptaki, które zatraciły umiejętność lotu, porzucają działanie wg. idealistycznych zasad. Mogą nadal się nimi interesować, ale są bardzo hipokratyczne pod tym względem.
Bardzo często zatracają tą umiejętność te osoby, których ego nie wytrzymuje z ograniczeniami, jakie dana osoba sobie narzucała. Stają się wtedy realistycznie myślące, podobne do gadów, czasem ssaków.
Ostatnio zmieniony przez Erissan dnia Śro 15:37, 01 Wrz 2010, w całości zmieniany 1 raz
|
|